Duże kraje UE zmienią zdanie i uznają Rosję za reżim terrorystyczny? Wiceszef MSZ wyjaśnia
Jak ocenił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, duże unijne państwa nie chcą uznać Rosji za reżim terrorystyczny, ale dalsze "terrorystyczne działania" na Ukrainie mogą sprawić, że na taki ruch może naciskać opinia publiczna w Niemczech czy Francji.
2022-10-27, 07:31
Wiceszef MSZ został zapytany przez Polską Agencję Prasową, czy ta inicjatywa Senatu będzie dla polskiej dyplomacji wsparciem przy zabieganiu na arenie międzynarodowej o potępienie Rosji za zbrodniczą napaść na Ukrainę.
"Większość krajów jest skłonna, by uznać Rosję za reżim terrorystyczny"
Piotr Wawrzyk podkreślił, że polski resort dyplomacji już od dawna prowadzi akcję w ramach Unii Europejskiej na rzecz odpowiedniego określenia charakteru reżimu na Kremlu. - Przy całym szacunku dla Senatu, wątpię żeby ten głos przez takie kraje jak Niemcy, Francja czy Holandia był wzięty pod uwagę jako ten, który zmieni ich stanowisko i podejście. Myślę, że to jest raczej chęć zademonstrowania pewnych poglądów przez senatorów, a nie faktyczne działania mające znaczenie dla polskiej polityki zagranicznej - powiedział.
Dopytywany, jaki efekt przynoszą polskie starania, aby uznać władze Rosji za reżim terrorystyczny odparł, że jest grupa państw, która jest skłonna to poprzeć. - Ale większość krajów, szczególnie tych dużych unijnych, nie jest skłonna tego poprzeć i na tym polega problem - powiedział wiceszef MSZ. Dodał, że mowa m.in. o Francji, Niemczech i Holandii.
REKLAMA
Pytany, co może zmienić stanowisko tych krajów, odparł, że bardzo wiele zależy od dalszych działań Rosji. - Jeżeli będzie dalej prowadziła takie terrorystyczne działania jak prowadzi na Ukrainie, to prędzej czy później nacisk opinii publicznej w tych krajach skłoni władze do zmiany zdania - ocenił wiceszef polskiej dyplomacji.
Uchwała Senatu
Jak przypomina Senat w uchwale, "24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpętały bestialską wojnę z Ukrainą". "Jej celem jest wymazanie z mapy suwerennego kraju oraz wyniszczenie narodu ukraińskiego" - podkreślono.
"Heroiczna obrona niepodległości przez obywateli Ukrainy wzbudziła podziw całego wolnego świata" - napisano w uchwale. "Ukraina jest dziś najważniejszym miejscem, broniącym demokracji i wolności. Rosyjscy najeźdźcy terroryzują mieszkańców ukraińskich miast, bombardując cywilne cele: przedszkola, szkoły, teatry i osiedla mieszkaniowe. Bandyci w rosyjskich mundurach torturują i mordują jeńców wojennych oraz cywilów na okupowanych terytoriach. Uprowadzają ukraińskie dzieci, by wychować je na reżimowych janczarów. Wywożą, przesiedlają i zsyłają ukraińskich obywateli na dalekie peryferia Rosji" - czytamy w uchwale.
REKLAMA
- Kolejne amerykańskie sankcje. Tym razem uderzyły w mołdawskich i rosyjskich oligarchów
- Premier Morawiecki: Putin był jak diler narkotykowy, rozprowadzając tani gaz
ms/PAP
REKLAMA